"bilmemezlik" mi, "bilmezlik" mi? (tdk) "görmemezlik" mi, "görmezlik" mi? "duymamazlık" mı, "duymazlık" mı? Nasıl doğru yazılır

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Dilin ilk işlevi iletişim kurmaktır. İletişimin kolay, anlaşılır ve herkes tarafından kullanılabilir bir araç olması temel özelliklerindendir.

Bu nedenle, gramer olarak kusursuz olan "bilmemezlik" ya da "bilmemezlikten gelme" yerine söylenişi ve yazılışı net ve daha kullanışlı olan "bilmezlik" ve "bilmezden gelme" kullanılmaktadır.

Türk Dil Kurumu "bilmemezlik" için olumsuz bir şey söylememiş sözcüğün farklı ekler alarak aynı anlamı oluşturduğu "bilmezlik"e dikkat çekmiş, yönlendirmiştir.

Aynı biçimde zaten görmek, görmezlik haline geldiğinde, görmezden gelme halinde olumsuz anlamını ediniyor, bu sözcüğe ikinci bir olumsuz ek eklemenin hiç gereği yok, dil kuralı olarak da gereksiz. Bu nedenle görmemezlik yerine görmezlik daha doğru bir kullanımdır.

Başlıktaki üçüncü sözcük olan "duymamazlık" da yine aynı biçimde "duymazlık" veya "duymazlıktan gelme" biçiminde kullanılmalıdır. Çünkü tekrar etmek gerekirse, "öğretmeninin nasihatlerini duymamazlıktan gelince, arkadaşı onu uyardı" yerine, "öğretmeninin nasihatlerini duymazlık ettiği/duymazlıktan geldiği için arkadaşı onu uyardı" kullanımları daha kullanışlı görünüyor.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...