"maktül" mü "maktul" mü? (tdk) Nasıl yazılır? Doğru yazılışı hangisidir?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Arapça "katl" (öldürme) fiilinden türemiştir: "maktul" (öldürülmüş). Öldürme eylemini gerçekleştiren kişi de "katil" dir, öldürme eylemi birden fazla insanın yaşamına son vermişse "katliam" olur.

Sözcük sıklıkla "maktül" olarak yazılmaktadır. Bunun nedeni sondaki "l" harfinin ince okunuşudur, u>ü gibi ses verir ve böyle de yazılır. Fakat doğru yazımı maktul biçiminde olmalıdır.

Sözcüğün doğru kullanımına verilebilecek diğer örnekler:

- Baraj gölünün kenarında maktule ait ayakkabılar bulundu.

- Bu neyi değiştirir? Benim maktulü tanıyor olmam, cinayeti işlemiş anlamına gelmez, aksine sizin işine yarayacak bilgiler verebileceğim anlamına gelir.

- O gün maktul ile bir araya gelip yeni kuracağınız işle ilgili konuştunuz mu? Daha doğrusu bu konuşma bir kavgaya dönüştü mü?

- Hayır, bu açık bir suçlama, avukatım gelmeden ifade vermeyi reddediyorum! Maktul ile bir iş kurmak fikrine sahip değildim, kaldı ki kendisiyle tartışayım, kavga edeyim ve ona zarar vereyim... Kendisini burada tanıdım, dün ilk kez birlikte denize girdik, konuşup dertleştik. Fakat iş kurmak gibi, daha iki gündür tanıdığım bir insanla yapmayacağım tek şeyi yapmaya, beni ne zorlamış olabilir? İnsan iş kurarken de eş seçer gibi dikkatli, titiz değil midir?

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...