Stresle mücadelede yaratıcı çözümlerden biri de...

0 oy
Kategori: Sözlük § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Stresle başa çıkabilmeyi, modern insanın kendi başına halletmesi gereken durumlarda kimi yöntemler oldukça işe yarayabiliyor. Kişisel olarak bulduğum zaman kaçırmadığım bir yöntemi sizinle paylaşmak istedim. Aşağıda gördüğünüz havalı baloncuklu ambalaj naylonu benim üzerimde olumlu, sakinleştirici bir etkiye sahip. Nerede bulsam çekip çevirip toparlayıp atıyorum çantama ve günün ona ayırdığım zamanında başlıyorum pıt çıt, çat çut, pot piti...

Patlayan hiçbir baloncuk aynı sesi çıkarmaz, bu farkı fark edebilmek için de eliniz işte, kulağınız yine patlayan baloncuklarda olmalı ki aradaki ince ton farklarını yakalayabilesiniz.

Öte yandan hem yukarıdan aşağı-aşağıdan yukarı, hem sağdan sola-soldan sağa bir örüntü izlenebileceği gibi, tamamen karışık teknik de gidilebilir. İlkinde risk yoktur, her sıkılan baloncuk patlar. Lakin karışık düzende belki bir yandan başka bir şeyle uğraşır, hatta sohbet ederken el yordamı patlamamış baloncuklar arar, ki işin zevki de buradadır. Sağlam kalmış baloncuklar azaldıkça işin arama-bulma-patlatma süreci daha keyifli bir hal alır.

Yaşanılan ortam, dünya, iş, ev ortamında oluşan gerilimler sonucunda meydana gelen aşırı yüklenme, bazen bu masum baloncuk patlatma eylemini yetersiz kılabilmektedir. Bu durumda, yani ağır koşullarda işe yarayabilecek -ve elbette buluşu bana ait olmayan- bir yöntemi sizinle paylaşmak isterim.

Bu tekniğin adı "çamaşır sıkma tekniği"dir. Farklı bölgelerde başka isimler de veriliyor olabilir, bu ismi ben şimdi uydurdum. Şudur: Baloncuklu naylon ambalajdan bir parça koparılır, kare, isteğe göre dikdörtgen. Fakat dikkat edilmesi gereken ne büyük ne küçük olmalıdır bu parça. Aynı zamanda bir usanma, bıkma hissine dönüştürmemelidir zevki. Asıl dikkat edilmesi gereken ise büyük parçadan bir vahşi hayvan pençesiyle koparır gibi parça koparmamaktır. Çünkü bu durumda pek çok baloncuk hasar görebilmekte, yazık olabilmektedir. Baloncukları ziyan etmeyelim yok yere. Elde edilen parça birkaç kat olabilecek biçimde rulo yapılır ve tıpkı elde yıkanan çamaşırların suyunu sıkar gibi iki ucu ters yönlere dönecek biçimde çevrilir. Sıktıkça ilk başta bir iki ses gelir boğuk boğuk. Sonra peş peşe hatta aynı anda patlamalara şahit olur, rahatlarız. Fakat sonra rulonun kalınlığına ve naylonun yapısına göre bir verim sağlanır elbette. Bu türden patlatmalar bir süre sonra kesilecektir. Fakat işimiz henüz bitmedi, yeni başlıyor. Parçayı rulo halinden eski haline getiriyoruz bu kez, ardından çayımızı tazeleyip başlıyoruz patlamamış olanları avlamaya. Hatta toplu patlatma işlemi bizi oldukça rahatlatacağı için bu yeni aşamayı bir başka zaman devam ettirmek için kenara kaldırıyoruz.

Sokaklarda aramayın, ambalaj, karton, kraft kağıt, paket lastiği, kağıt bardak satan kağıtçı esnafında 1.5x50 m. ölçülerde satılmaktadır. Akşam uğrayıp ihtiyacınız kadar kestirip satın alabilirsiniz. Fiyatları pek çok rahatlatıcı, gevşeticiye göre makuldür.

Kriz anları için ev-iş yahut gezinti güzergahındaki apartman önlerinde, temiz sayılabilecek çöp konteynerlerinde bu baloncuklu ambalajı bulmak mümkündür.

Arkadaşlarınızla toplu seanslar da düzenleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda yeni teknikler, yöntemler geliştirmek için de etkili oluyor.

Dikkat kesilip ürüne odaklanınız, sonra kaçan balık büyük olur, gözünüz kalır, aman diyeyim.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...