"atmasyon" mu "uydurmasyon" mu "uydurma" mı? (tdk) Hangisi kullanılır? Nasıl yazılır?

0 oy
Kategori: Öneri (Tavsiye) § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Türkçe'de var olduğu zannedilen "atmasyon" ve "uydurmasyon" sözcükleri aslında birer uydurma sözcüktür ve dilde karşılığı yoktur. Bu iki sözcüğün anlamını "uydurma" sözcüğü tek başına karşılamaktadır.

Örnekler:

  • Sence bu bilgiler uydurmasyon olabilir mi? > Sence bu bilgiler uydurma olabilir mi?
  • Elbette, ben de zaten bunu söyleyecektim sana, bunlar dayanaksız, kanıtsız, atmasyon bilgi ve varsayımlara dayanan uydurma haberler.
  • Zaten şimdiki genç iletişimcilere örnek olarak araştırmacı, doğru, kesin bilgilere dayanan ve gazeteciliğin 5N1K diye bilinen temel kurallarına uygun haber yazmak değil, sansasyonel, dikkat çekiciliği ön planda, büyük bir kısmı muğlak ve taraflı ifadelerle masa başında üretilmiş uydurma haber yazmak ve yaymanın erdemleri anlatılıyor öncelikle. 
  • Böyle habercilik yapmayan genç iletişimciler işsiz kalacaklarını, bir daha asla mesleklerini layıkıyla yapamayacaklarını düşünmeye, hissetmeye, korkmaya alışmaya yönlendiriliyor, ki bu da aslında uydurma ve geçersiz bir kaygıdan kaynaklanıyor.
  • Uydurma muydurma dedik de, okudun mu devletin koskoca yıllanmış çınarı ajansın yaptığı haberi? Tamam ortada uydurma yok, fakat yanan kursu "bina", öğrencileri de "çocuk" olarak yeniden yazmış haberini düzenlerken. Bu durumda tamam uydurma değil, fakat gerçekleri gizlemek, sis perdesi arkasına gizlemek de bir tür uydurma habercilik sayılmaz mı?
  • Elbette, hükümetin çıkarlarına, icraatlarına toz kondurmayan, onun ideolojisine uydurma anlayışının bir parçası diyebiliriz...

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...