"kızkardeş" mi "kız kardeş" mi yazılır? (tdk) Doğrusu nasıl yazılır?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Kız kardeş, biyolojik olarak aynı anne babadan veya yasal olarak farklı anne-babalardan kanunların öngördüğü biçimde oluşan akrabalık biçimidir. Erkek ve kız kardeşler arasında aile içinde sonradan da oluşan (evlat edinme) kardeşlik durumu oluşabilir. Kardeşler birbirlerine göre "kız kardeş" veya "erkek kardeş" olurlar.

Sözcük çoğunlukla ve yanlış biçimde kızkardeş olarak yazılmaktadır. Fakat sözcük ayrı yazılmaktadır: Kız kardeş.

Kız kardeş söz grubunun doğru kullanımına verilebilecek örnekler:

  • "Üvey kız kardeşleri sürekli güzel giysiler giyip gezerken, Külkedisi paçavralara bürünmüş halde ev işleri yapıyormuş. Ama bu haliyle bile her ikisinden daha güzelmiş. Bu yüzden üvey kız kardeşleri onu çok kıskanıyormuş."
  • "Prensin adamları sonunda Külkedisinin evine varmışlar ve ayakkabıyı onun üvey kız kardeşlerine denetmişler. Ancak iki kız kardeşin ayakları da kristal ayakkabıya giremeyecek kadar büyükmüş."
  • Okul yolunda sırtımda kendi çantam, bir elimde kız kardeşimin eli, diğer elimde onun içi tıka basa dolu çantası olmak üzere her gün bin bir zahmet ve zorlukla, çamurlara karlara bata çıka, tozu dumanı soluya soluya gidip gelirdim.
  • Miras meselesi gündeme geldiğinde, eskiden can ciğer kuzu sarması kardeşler birbirine düşmüştü. İşler gün geçtikçe sarpa sarıyor, kız kardeşler birlik olup "biricik" ağabeylerine tuza üstüne tuzak kuruyordu.
  • Bu mahalleye ilk taşındığımız günlerde, kız kardeşim bakkala giderken yolun kenarında ciyak ciyak annesini arayan bir kedi bulmuştu. Kediyi alıp eve getirmiş, alışveriş poşetinin içinde eve sokmuştu.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...