"ağrı kesici" mi "ağrıkesici" mi yazılır? (tdk) Doğrusu nasıl yazılır?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Tıp dilinde karşılığı "analjezik" olan ağrı kesici, ağrının nedenini değil ağrı hissini ortadan kaldıran, azalmasını sağlayan (Yun. an/olmada, algia/ağrı) ilaçlara verilen isimdir.

Reçetelerde çoğunlukla bu özelliği öne çıkarılmıştır, ağrı yitimini sağlayan etkin madde gösterilir, tarif edilir, kimi zaman da ilaç kutularının üzerinde "ağrı kesici" yazmaz, analjezik yazar.

Uykumu kaçıran diş ağrısından uyuyamayınca, bütün evi altüst edip bir ağrı kesici bulmaya çalıştım. Yeniden yattım, ama daha acıklı bir hal almaya başladı bizim inatçı ağrı, yeniden kalkıp dedemin eski yöntemini uygulayayım dedim. Buzdolabından rakı şişesini kaptığım gibi bir pamuğun üzerine boca edip dişimin üzerine bastırdım. Biraz sonra ağrı dinmeye başladı, biraz daha biraz daha derken alkol sızlayan damağımı uyuşturmaya başlamış, ağrı kesici görevini üstlenmişti.

Nasıl uyuduğumu hatırlamıyorum, koltuğa sızıp kalmıştım. Fakat beni bu kez başka bir sızı uyandırdı, alkol dudağımı ve damağımı tahriş etmişti bu kez de. Hemen kendimi dışarı atıp bir eczane aramaya başladım, çünkü bu acı, diş sızısından da beterdi ve bir ağrı kesiciye ihtiyacım vardı.

- O zaman sana tavsiyem, ecza dolabında, çantada, işte evde bir ağrıkesici bulundur mutlaka. Dişçiye de gitmiyorsun, çekeceksin o diş kendiliğinden düşene kadar değil mi!?

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...