"hemfikir" mi "hem fikir" mi (tdk) yazılır? Nasıl yazılır? Doğru yazılışı hangisidir?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Farsça "hem" ve Arapça "fikir" sözcüklerinin birleşerek meydana getirdiği "hemfikir" sözcüğü, "aynı düşüncede olma", "aynı fikri paylaşma" anlamına gelmektedir. Hemfikir ayrı değil, birleşik yazlan bir sözcüktür.

Hemfikir sözcüğünün doğru kullanımına verilebilecek örnekler:

Bir düşünceyi, görüşü, hemfikir olmadığımız bir teoriyi tartışırken okul kütüphanesinin önünde sabahlayıp yine erkenden derse girdiğimiz günler vardır.

Teknokratlar, Japonya'nın haklılığı konusunda hemfikir olduklarını açıkladılar.

Yunan hava sahasına girip güvenlik ihlaline yol açan Bulgaristan Hava Kuvvetleri'ne ait uçağın düşürülmesine ramak kalmışken, uzmanlar bu konuda her iki ülkeyi de şaşırtacak bir bilgide hem fikir olduklarını açıkladılar: O bir savaş uçağı değil, kaz sürüsüydü!

Rusya ile Fransa, Güney Kore'ye karşı Birleşmiş Milletler Güvenlik Komisyonu'nda acil bir karar çıkartılmasında hemfikirler biliyor musunuz?

Yargı mensupları, düşüncelerini paylaştıkları bir yerel gazetede, hemfikir oldukları "yargıda sendikalaşma" sorununun birincil ve acil çözülmesi gereken bir sorun olduğunu belirttiler.

Ona bakarsanız tüm devletler Beşşar Esad'sız bir siyasi geçiş döneminde hemfikir, ama gel gör ki hem bu fikrin sahibi Amerika, hem destekçisi yirmiye yakın ülke Esad rejimi ile hem görüşmelerini, hem ticaretlerini sürdürüyorlar.

Bu sabah bir araya gelen bakanlar ile muhalefet görüşmesi yaklaşık 3 dakika sürdü. Taraflar, yasanın bu baskıcı ortamda, "başkanlık sistemi" dayatmasıyla değiştirilmesinin mümkün olmadığı konusunda hemfikir olduklarını, bunun dışında başka alternatiflerle gelinmesi halinde bir ilerleme kaydedebileceklerini açıkladılar.

Ey genç arkadaşım, bir zamanlar en temel konularda bile hemfikir olmayan yazan çizen, eli kalem tutan fikir sahipleri, en çok birbirlerinin fikrine saygı duyar, en çok karşısındaki kişinin aktardığı düşüncelerin duyulmasını sağlar, sesini kısmaya, onu şaşırtmaya, korkutmaya çalışmazlardı. Şimdi herkes herkese, en çok da daha düşünce boyutunda düşman, tahammülsüz ve saldırgan hale gelmiş durumda. Ben, sizlerle pek çok konuda hemfikir değilim. Bu bana düşman olmanızı mı gerektiriyor, hatta beni öldürmeniz için bir gerekçe mi meydana getiriyor? 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...