"beynelmilel" mi "beynelminel" mi (tdk) yazılır? Nasıl yazılır? Ne demektir?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Günümüz Türkçesinde uluslararası (milletlerarası) sözcüğünün Osmanlı Türkçesindeki karşılığı olan "beynelmilel", yazımı çoğunlukla "beynelminel" biçiminde yanlış yapılan bir sözcüktür. İngilizcesi "international" olan sözcük, aynı zamanda 19. yüzyıldan bu yana sosyalistlerin küresel ölçekte sınıf dayanışmasının sembolü olan "L'internationale" (Türkçe karşılığı uzun zamandır "Enternasyonal" olan) şarkıya atıf yapmaktadır. Bu nedenle özellikle 1970'li yılların başlarına kadar Türkiye'de beynelmilel en çok bu iki anlamıyla kullanılmıştır.

Türkiye Sinemasının usta yönetmenlerinden Sırrı Süreyya Önder'in 2006 yılında çektiği bir sinema filmi olan Beynelmilel, Önder'in Muharrem Gülmez'le birlikte yönettiği, gösterime ise 2007 yılının Ocak ayında giren başarılı bir filmdir ve yukarıda söz ettiğim "Enternasyonal" şarkısı temalıdır.

Sözcük anlamı dışında beynelmilel yaygın olarak genel kabul görmüş olan, herkes tarafından bilinen şeyler için de kullanılmaktadır.

Örnek: Fabrikamız, beynelmilel sahada üretim ve danışmanlık hizmetleri de vermeye başlamış, gurur kaynağı milli bir işletme haline gelmiştir.

Sanat, bizim siyaset, eğitim, spor gibi pek çok alanda beynelminel sahada varlık gösterdiğimiz dalların aksine pek de başarılı olamadığımız bir daldır. Çünkü sanat, her şeyden çok özgünlük, yaratıcılık ve emek isteyen bir kültürel üretim alanıdır. Buna eşlik eden bir diğer başlı başına dünya ise "bilim"dir. Özerk üniversitesi olmayan, her adımda siyasete alet edilen üniversitenin özgür düşünce, özgür ve yaratıcı bilim de üretebilmesi mümkün müdür? Değildir elbette, bu nedenle üniversiteler iktidarların oyuncağı olmuştur yıllardır, sonra da hayıflanır, sitem eder hatta kızarlar, üniversitelerimiz neden beynelmilel değil diye...

 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...