"bilader" mi "birader" mi yazılır? (tdk) Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğrudur?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Çok güzel bir sözcüktür birader, araştırılmaya üzerinde düşünülmeye değer ve zengin bir tarihsellik barındırır, kullanımı kimi zaman argoya dönüşse de.

Sözcük, zannedildiği gibi İngilizce "brother"dan Türkçeye geçmemiştir. Sözcüğün kaynağı Farsça biradar/buradar'dır ve erkek kardeş anlamına gelmektedir.

Kimi kaynaklar birader sözcüğünün Farsçaya Türkçeden geçtiğini ve aslının "bir-ata-er" olduğunu söylese de etimolojik köken bilgisine ihtiyaç duyan bu açıklama, aynı zamanda gündelik dilde sıkça kullanılan birader sözcüğünün üç ayrı sözcükten meydana gelişini, dilin işlevselliği açısından pek de mantıklı göstermemektedir.

Sözcüğün doğru kullanımına verilebilecek örnekler:

Birader sözcüğü çoğunlukla söylenirken seslerin benzeşen doğası gereği bilader olarak yanlış yazılmaktadır.

Bu nasıl bir sevdadır birader, günler aylar değil yıllar geçmiş, sen hala gözünü Leyla da Leyla diye açıyorsun.

Köprüden geçip sağdan Yıldız'a kırdım Beşiktaş'a doğru ineyim dedim. Hay inmez olaydım bilader, köprü çıkışında sezdiğim trafikteki yavaşlık o yokuşta çileye dönüştü.

Taksim'e iki saatte ulaşmanın nedeni buysa, affedildin birader benden söylemesi, çünkü aynı trafiğe ben de yakalanıyordum, sağdan Ihlamur'a inen yola saptım da oradan Maçka Nişantaşı Osmanbey derken aktım Beyoğlu'na.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...