Mysqldumper Nedir? Mysqldumper Kurulumu ve Mysqldumper Kullanımı

0 oy
Kategori: MySQL § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

MysqldumperFTP erişimiyle kurarak tüm veritabanı üzerinde kontrol sağlayıp, veriler oluşturmanıza, düzenlemenize ve kolayca yedek almanıza yardımcı olan açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir veritabanı yönetim aracıdır.

Mysqldumper

Mysqldumper Kurulumu

Mysqldumper'ı siteniz üzerine kurmak için FTP bilgilerinizin elinde olması bir FTP istemcisinin bilgisayarınızda kurulu olması ve sitenizin yönetim paneli (cPanel gibi) elinizde olması fazlasıyla yeterlidir.

Kurulum için gerekli olan Mysqldumper dosyalarını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Şayet Mysqldumper'ın en son sürümünü kurmak istiyorsanız açılan sayfadan “Looking for the latest version?” yazısının yanında yer alan linke tıklayarak son sürümünü indirebilirsiniz.

ZIP arşivi içerisinde indirdiğiniz Mysqldumper dosyalarını öncelikle bir klasöre çıkartın ve daha sonra FTP'nize giriş yaparak Mysqldumper'ı nerede kullanmak istiyorsanız oraya upload edin. Güvenlik açısından Mysqldumper'ın klasör adını kişiselleştirmenizin çok daha etkili olacağını unutmayın.

FTP üzerine tüm dosyaların yükleme işlemi tamamlandıktan sonra internet tarayıcınızdan Mysqldumper'ı yüklediğiniz dizine giriş yapın. Örneğin klasörün adını wmaraci haline getirdiğimizi varsayacak olursak giriş yapacağımız adres;http://sitem.com/wmaraci/ olacaktır.

Mysqldumper'ın dizinine giriş yaptığımızda bizi Mysqldumper kurulum ekranının ilk aşaması karşlayacaktır. Dil seçeneğimizi gerçekleştirdikten sonra bir sonraki aşamaya geçiş yapabiliriz. Buradan sonraki aşamada Mysqldumper'a hangi veritabanınızı yönetmek istiyorsanız o veritabanının sunucu adını, kullanıcı adını ve şifresi gibi istenilen bilgileri doldurmalısınız. Kullanıcı arayüzlü adımları tamamladığınız anda Mysqldumper'ın kurulumunu tamamlayacaksınız. Artık Mysqldumper'ı aynı dizin üzerinden ziyaret ederek veritabanı yönetim işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

Mysqldumper Kullanımı

Mysqldumper'ın alışılageldik veritabanı yöneticisi olan phpMyAdmin'inden ayıran en önemli fark Mysqldumper'ı kullanmak için kontrol paneline giriş yapmamıza gerek olmamasıdır. Eğer siteniz için günlük yedekler alıyorsanız her seferinde cPanel'e giriş yapmanız ve phpMyAdmin'e ulaşarak yedek almanız gerekecek. Oysa Mysqldumper'ı kullanırken sadece Mysqldumper'a giriş yapmanız yedek almanız için fazlasıyla yeterli olacaktır. Arayüz olarak son derece sade ve basit bir tasarıma sahip olan Mysqldumper ile;

  • Tek seferde veritabanı yedeğinizi alabilirsiniz.
  • Veritabanı tablo detaylarına öğrenebilir yada veri tabanı üzerinde işlem yapabilirsiniz.
  • Tüm MySQL hesaplarınızı ekleyerek merkezi şekilde veritabanlarını kontrol edebilirsiniz.
  • Mysqldumper yardımıyla sunucunuzun MySQL sürüm bilgileri ve PHP sürüm bilgilerini öğrenebilirsiniz.
  • Boyutu 64MB'a kadar olan verileri yükleyebilirsiniz.
  • Dilediğiniz SQL sorgularını çalıştırabilirsiniz.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...