"işbirliği" mi "iş birliği" mi yazılır? (tdk) Doğrusu nasıl yazılır? Birleşik mi ayrı mı yazılır?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Osmanlı Türkçesinde "teşrikimesai" (birlikte çalışma) olarak kullanılan "iş birliği" ayrı yazılan bir söz grubudur. Sıklıkla yanlış bir biçimde "işbirliği" olarak birleşik yazılmaktadır.
İş birliği söz grubunun anlamı, ortak amaçlar ve çıkarlar doğrultusunda geçici veya kalıcı olarak oluşturulan çalışma, iş yapma ortaklığıdır.
Kimi zaman "iş bölümü" anlamını karşılayacak biçimde kullanıldığı da görülmektedir. Farklı görevler üstlenen, işler yapan kişilerin bir sonucu hedefleyerek, birlikte uyumlu bir biçimde çalışmaları da iş birliğidir. Örnek: Film setinde herkesin uyduğu birinci kural, dakik olmaktır, onu ikinci kural izler; herkes aynı dili konuşmalıdır, yoksa bir iş birliği söz konusu olmaz, her şey birbirine girer, içinden çıkılmaz bir hal alır.

Söz grubunun doğru kullanımına verilebilecek diğer örnekler:

  • Ülkeler nükleer enerji konusunda hassas olduklarını, bir iş birliği çerçevesinin oluştuğunu, önümüzdeki günlerde ortak bir bildiri ile eylem planına hızla geçileceği açıkladılar.
  • Tutuklu sanık, dilekçe ile başvurarak iş birliği yapmak istediğini, soygunlarda aktif olarak yer alanlar hakkında bilgiler vereceğini bildirmiş.
  • Her zaman iyi niyet ve doğru hedefler için iş birliği yapmaz insanlar, kimi zaman ortak suç işler, kimi zaman kendilerine zarar gelmesin diye bir suçu örtbas etmek için de işbirliği yaparlar.
  • Üreticiden tüketiciye ulaşana kadar pazarda öyle sıkı denetlenen, öyle sağlam işleyen bir sistem var ki, bu aynı zamanda güzel bir iş birliği kültürü de yaratıyor süt endüstrisinde.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...