Facebook ve Twitter otomatik video oynatma özelliğini kapatma (iptal etme) nasıl yapılır?

0 oy
Kategori: Facebook § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Facebook ve Twitter sayfa akışlarında paylaşılan videolara otomatik oynatma (autoplay) özelliği getirdi.

Bu uygulama öncelikle izlemek istemediğimiz videoları da zorunlu olarak izlememize yol açıyor. En azından durdurana kadar, inisiyatifi elimizde olmayan bir içerik paylaşımı ile karşı karşıya geliyoruz.

Bu durum aynı zamanda internet bağlantısı sırasında hızlı bir kaynak tüketimine de yol açıyor. Çünkü eskisinden çok daha hızlı sağlanan internet bağlantısı sayesinde çok büyük boyutlarda veri aktarımı kısa sürelerde gerçekleşiyor. Bu da sınırlı kullanım özelliğine sahip içerik ve tarifelerin hızla tüketilmesine yol açıyor.

Ben istediğim videoyu, kendi istediğim zaman istediğim gibi izlemek istiyorum, yani "oynat" (play) butonuna ben tıklamak istiyorum diyorsanız, istediğiniz zaman hem Facebook hem de Twitter otomatik oynatma (autoplay) özelliklerini kapatabilirsiniz.

Bunu yapmak fazla zamanınızı almayacak, hem istemediğiniz videoları izlemek derdinden, hem de zaman ve para kaybından kurtulacaksınız.

Facebook'ta otomatik video oynatma özelliğini kapama:

  1. Facebook.com >
  2. En sağdaki lacivert menüde "Ayarlar" >
  3. Sol sütunda en altta "Videolar" >
  4. Video Ayarları'nda "Videoları Otomatik Oynat" menüsünde "Varsayılan, Açık, Kapalı" seçeneklerinden "Kapalı"yı seçiyoruz; artık videolar sayfada görüntülendiği anda hemen oynamaya, aynı zamanda yüklenmeye başlamıyor, tercih sizin.

Twitter otomatik video oynatma özelliğini kapama:

  1. Kendi sayfanızdayken profil fotoğrafı üzerine tıklayın ve "ayarlar" sekmesine tıklayın >
  2. "İçerik" alt başlığı içinde (sol sütunda değil ayarlar'ı tıkladığınızda hemen karşınıza çıkan sayfada) "video tweetle" yanında bulunan "video otomatik oynatılıyor" yazısı yanındaki kutucukta bulunan onay işaretini kaldırın.
  3. Yaptığınız değişiklikleri aktif hale getirmek, yani video otomatik oynatmayı (autoplay) kapatmak için en son kullanıcı şifrenizi girin.
  4. Sonuç: Artık videolar siz onu görüntülediğiniz anda değil, oynatma butonuna tıkladığınızda oynayacak ve gereksiz kaynak israfını (akıl, zaman ve para) engellemiş olacaksınız.

 

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...