"Suikastçı" mı "suikastçi" mi? Doğru yazımı hangisi?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § Suikastci
§ yeniokul yeniden kategorilendirildi
Suikastçı mı suikastçi mi hangisi doğru? TDK'da suikastçı yazıyor?
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Her zaman olduğu gibi, dilimize başka dillerden girerek Türkçeleşen sözcüklerin aldıkları ekler zaman zaman yanlış kullanılıyor ve bu yanlış kullanım yaygın bir sahipleniş ve uzun bir süre sonunda "doğru" kullanım haline geliyor. Atalarımız buna "galat" (yanılma) sözcüğünden yola çıkarak "galat-ı meşhur" demişler; bugünün Türkçesi ile söylemek gerekirse "doğru bilinen yanlış".

Su-i kasd, "kötü niyet", "öldürme amaçlı girişim", "öldürmeyi tasarlama" anlamlarına gelen Osmanlı Türkçesi bir sözcüktür ve günümüzde eklerini kaybedip birleşerek "suikast" haline gelmiş.

Ek ise Türkçe "ci" eki ve kimi zaman Türkçe sözcüklerde bile büyük ve küçük ünlü uyumuna aykırı sonuçlar ortaya çıkarmış. 

Börekçi, saatçi kullanımlarında olduğu gibi "suikastçi"nin doğru olduğunu düşünebiliriz, fakat burada iki tane ek bulunuyor, ilki iki sözcük birleşse de halen varlığını koruyan -i (Osmanlı Türkçesine ait) eki. Diğeri -ci (-cı) eki. Her iki kullanım da Türkçe büyük ve küçük ünlü uyumuna uymuyor. Bu durumda her zaman olduğu gibi dili kullanan ve onun üzerinde sonsuz kullanım hakkına sahip herkes gibi dilde kendiliğinden bir çözüm ortaya çıkıyor.

TDK'nın gerekçesini okumak isterdim. Çünkü "bulunamadı" demek yerine "suikastçi yerine suikastçı mı demek istediniz" diye alternatif olarak sunuyor. Diğer sözcük aramalarının büyük bir kısmında bunu yapmıyor.

Çünkü her iki sözcüğü de Google üzerinde arattığınızda hatırı sayılır bir yoğunlukta ikisinin de fazlaca kullanıldığını görüyoruz; "suikastçi" kullanımı diğerini ikiye katlıyor.

Kişisel olarak, "Kralı öldürtmek için suikastçiler göndermişler" demeyi "Kralı öldürtmek için suikastçılar göndermişler" demeye tercih ederim. Çünkü çoğul kullanımda dilin kıvraklığını zora sokan bir sözcüğe dönüşüyor. "Suikastçiler" ise ağızdan bir çırpıda çıkıveriyor.

Fakat belki de "suikastçılar" diye yazıp "suikastçiler" diye okumak daha doğru bir kullanım olacak.

Okuyan, merak duyan bizimle fikirlerini paylaşırsa ne mutlu bize!

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...