Bilgisayar hızlandırma: Yavaş bilgisayarın performansı nasıl artırılır? (20 kullanışlı öneri) bilgisayar nasıl güçlü hale getirilir?

0 oy
Kategori: Bilgisayar Donanım § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Disk ve bellek kapasiteleri her aldığınız bilgisayarda daha yüksek bir çapa ulaşsa da, bilgisayar ve internet kullanımının her geçen gün daha fazla kaynak tüketmesi, bilgisayarlarımızın performansında düşmelere, donma ve kasılmalara, kimi zaman çökmelere neden oluyor.

Aşağıda kolayca ve ileri derecede ustalık gerektirmeyen önerileri birkaç adımda uyguladığınızda, bilgisayarınızın öncekinden hatırı sayılır ölçüde hızlandığını, dosyaları daha hızlı açıp kapadığını, donanım ve yazılım sorunlarının daha azaldığını göreceksiniz.

1. Bir Anti-virüs programı kurun: Zannedildiğinin aksine tüm virüs programları bilgisayarı yavaşlatmaz, içlerinden kullanımınıza uygun ve hafif olanı seçtiğinizde, bilgisayarınıza ek bir yük getirmek yerine, onu işlemez hale getiren türlü türlü zararlı yazılımı önler, etkisiz hale getirir ve silerler. Bilgisayarınızın bir anlamda “felç” geçirmesini, en temel işlevlerini bile yerine getirmesini engelleyen virüsler bilgisayarınızın yavaş çalışmasının öncelikli nedeni olabilir. Aynı zamanda virüs yazılımını güncel tutun ve zaman zaman sistem taraması yaparak güvenlik duvarını aşmış olabilecek zararlı yazılımları bilgisayarınızdan uzaklaştırın.

2. Masaüstünü düzenleyin: Masaüstünüzde bulunan dosyaları ait oldukları yerlere gönderin; Belgeler, videolar, fotoğraflar hem dosya kontrolünü sağlamanıza hem yavaşlığın en önemli nedenlerinden bir tanesini ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Masaüstünde bir klasörde de biriktirmeyin dosyaları, onun yerine görev çubuğuna bir “Belgeler” kısa yolu ekleyin, her an kolayca ulaşabilirsiniz.

3. Masaüstü görüntünüzü değiştirin: Kullandığınız fotoğraf veya ekran koruyucu animasyonlar bilgisayarınızı yavaşlatan nedenlerin üst sıralarında yer alırlar. Sevdiğiniz duvar kağıtları bilgisayarınızı taşıdığı yüklere hayati olmayan bir yenisini eklemektir. O görüntünün çıktısını ya da afişini alıp duvarınıza, dolabınıza tutturun, masaüstü resmi olarak da siyah veya yeşil, mavi dinlendirici renk tonlarından (düşük çözünürlük sorunu yoktur) birini kullanarak bilgisayarınızı rahatlatın.

4. Gerekli Windows güncellemelerini yükleyin: Sistem güncellemeleri bilgisayarınızın kaynaklarını tüketen işlemlere, çözmekte güçlük çektiği sorunlara çözümler sunar, öncekilerden daha işlevsel yöntemler getirirler.

5. Güç kullanımından tasarruf edin: Batarya kullanıyorsanız tasarruf modunu seçerek, örneğin kullanmadığınız wifi’yi kapatmak, ekran parlaklığını ve sesi düşürmek, kullanmadığınız programları kapatmak bilgisayarınızın performansını bir anda gözle görülür derecede artıracaktır.

6. Yüksek ısı bilgisayar performansını olumsuz etkiler: Kabul edilebilir bir ısı derecesinin altında ya da üstünde bir çalışma ortamı, sizi nasıl olumsuz etkiliyorsa, bilgisayarınızın da aynı halde olduğunu unutmayın. İster masaüstü ister dizüstü bilgisayar kullanın, ısı belli bir dereceden sonra bilgisayar performansını olumsuz etkileyen bir diğer önemli unsurdur. Kullanım amacına göre, yetmezse birden fazla fan kullanarak, dizüstü bilgisayarlarda ise soğutucu ile çözüm üretmek mümkündür. Aynı zamanda bilgisayarın ısınmasına neden olan örneğin kasanın etrafının kapalı, dolu olması, üzerinde sağında solunda başka nesnelere bulunması, dizüstü bilgisayarda ise çalışılan masanın yüzeyinin ısınmaya neden olan (ısıyı tutucu bir maddeden, yüzeyden oluşması) bilgisayarı doğal olarak yavaşlatacaktır.

7. Diskleri tıka basa doldurmayın: Ağır bir yemekten sonra merdiven çıkmak, koşmak, yüzmek size ne kadar eğlenceli geliyorsa, bilgisayarınızda da o kadar istek uyandırıyor. Bilgisayarınızda yerleşik ve sanal disklerin (C ve D) en çok yüzde 75 oranında dolu olmasına dikkat edin. Özellikle düzensizce dolup taşmış diskler bilgisayarınızı ağırlaştırır, doğal olarak.

8. Profesyonel temizlik programı kullanın: İnternette biraz araştırma yaptığınızda pek çoğu ücretsiz temizlik yapan, performans artıran, düzenleyen program olduğunu göreceksiniz. Bunlar önbellekte tutulan günlükleri, hafızada tutulan pek çok görüntü dosyasını, hiç kullanmadığınız program ve diğer dosyaları, hatta boşaltmayı unuttuğunuz çöp kutusunu size bildirirler.

9. Diskinizi düzenleyin: Disk birleştirme, diskte düzensizce yerleşmiş datanın işlemci tarafından kullanımını kolaylaştıracaktır. Bunun için “Disk Birleştirme” işlemini yapın. Bu işlemin biraz zaman alacağını düşünerek, bilgisayar başında yoğun olarak çalıştığınız saatler dışındaki saatleri seçin.

10. Gereksiz işlemleri sonlandırın: Bu adım, orta düzeyde bir bilgisayar bilgisi gerektiriyor, eğer Çalıştır programını daha önce kullanmadıysanız, ya da bu programın ne işe yaradığını bilmiyorsanız 9. Maddeyi atlayın. Çalıştır programına Windows program galerisinden, ya da başlat menüsünden ulaşabilirsiniz. msconfig yazarak kullanmadığınız, kullanmayacağınız fakat aktif olan işlem ve programların onay işaretlerini kaldırarak gereksiz yüklerden bilgisayarınızı kurtarabilirsiniz. (Devamı aşağıda)

 

§ yeniokul yorumlandı

11. Tarayıcı Geçmişlerinizi Düzenli Olarak Silin: Kullandığınız internet tarayıcılarınızın geçmişlerini silerek sabit diskinizde ve zamanla ön bellekte oluşacak yoğunluğu ortadan kaldırmış olursunuz.

12. Bildirimleri kapatın: E-posta, Facebook, Twitter, Messenger, Skype bildirimleri ve kullanım dışı aktif olmaları bilgisayarınızı yavaşlatan önemli nedenlerdir.

13. Sürücüleri Güncel Tutun: Neden? Çünkü her güncelleme, bir önceki sürümün eksikleri kapatıldığı, daha işlevsel hale getirildiği için yapılmaktadır. Daha etkin bir yazılım ile Uzun işlemler kısalmış, gereksiz pek çok ayrıntı tek bir adıma, sade bir yapıya kavuşmuş olabilir, yararlanın.

14. Belleğinizi artırın: Belleği yükseltmek bazı bilgisayarlar için mümkün değil. Fakat pek çoğu gelişime açık. Örneğin önceden 1 gb işinizi haydi haydi görürken şimdi iki katına ihtiyaç duyuyor olabilir. Bilgisayarınızı değiştirmek yerine belleğinizi artırmak hem daha ucuza mal olur, hem de daha pratiktir. Olanak tanıyorsa eklediğiniz bellek, her işinizi gören bilgisayarınızdan sizi soğutmaz, ona olan ilgi ve güveninizi artırır.

15. Temizlik Yapın: Bir profesyonelden destek alarak, dizüstü-masaüstü fark etmez bilgisayar kasasına yerleşmiş tozları temizletin.

16. Arka planda çalışan programlar: Bunlar içinde özellikle zamanlanmış görevleri nedeniyle otomatik olarak başlatılan ve işinize yarayanlar yanında örneğin gün içinde bir iki kez kullandığınız programları kapalı tutun.

17. Oyunlar: Oyunlardan kaynaklanan yavaşlığı gidermek için pek çok program bulunuyor. Bunları kurup oyun sırasında performansı yukarı taşımak mümkün.

18. Bilgisayarı ara sıra yeniden başlatın: Saatlerce, hatta günlerce kapanmayan bilgisayarların güç tüketimi daha da fazladır. Çalışma sonunda kapamak yanında, çalışmaya ara verdiğiniz bir an, her 3-4 saatte bir bilgisayarınızı yeniden başlatmak hem işlemci hem de bellek tüketimini azaltacaktır.

19. Gereksiz yüklerden kurtulun: Bilgisayarınızda tutmak yerine bir harici diskte tutacağınız, bitmiş çalışmalar, nadiren işinize yarayan, ya da bir gün işime yarar diye tuttuğunuz program ve dosyalar bilgisayarınızı ağırlaştırmaktadır. Onlardan kurtulun.

20. Yeni bir bilgisayarın zamanı gelmiş olabilir: Kıymetliniz çok kahrınızı çekti. Fakat onun da bir ömrü var. Söz konusu bir bilgisayar olunca, ne kadar hor kullanmamaya, hep güncel tutmaya çalışsanız da ömürleri kısa “dostlarımızla” vedalaşma zamanı gelmiş olabilir. Yeni bir bilgisayar alırken, eski alışkanlıklarımız bizi yönlendirir. Alışkanlıklarımız ya da modalar ihtiyaçlarımızın önünde gider. Bu da sonuçta bir tüketim maddesi olan bilgisayarın işlevselliğini ve performansını daha satın almadan aşağılara çeken önemli bir etkendir. Ne aldığınız kadar, niçin aldığınız da önemlidir. Bu soruları kendinize sorup yanıtlarını samimi olarak yine kendiniz verin.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...