"logar" mı "lögar" mı "rögar" mı yazılır? (tdk) doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğrudur?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Kaldırımda yürürken bir yol çalışması görürsünüz. Kanalizasyon çalışması yapılan yerin etrafı çevrilmiş, yolun ortasındaki ağır metal kapak, yani rögar kapağı kaldırılmıştır.

Belki kapağın altında açılan kuyunun etrafında birkaç kişi eğilmiş aşağı bakmaktadır.

İşte yol seviyesi ile kanalizasyonu birbirine bağlayan ve iki metreden yüksek olarak inşa edilen bu bacalara rögar denilmektedir. Dilimizde yanlış yazımı daha yaygındır: Logar, lögar, vb.

Rögar kapakları ağır metalden veya betondan yapılır. Çünkü kapak kaldırıldığında ortaya çıkan bu baca/kuyu, büyük bir tehlike oluşturur, herkes ikide bir açıp kapamasın diye ağır malzeme ile üretilirler. Yalnızca çocuklar için değil, yayalar ve taşıtlar için de zarar verici olabilir. Çünkü kimsenin aklından yolda yürürken bir kuyunun içine, yani kapağı kaldırılıp yana konmuş bir rögarın içine düşeceği gelmez. Fakat insanlar, kediler ve köpekler, otomobiller rögarların içine düşerler. 

Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Hep vitrinlere, binalara, havaya bakarak yürümekyerine, ara sıra da bastığımız zemine dikkat etmeliyiz. Çünkü lögar kapağını kaldıran, yani kanalizasyon çalışmasını yapan devlet, bu işe girişirken ne önceden bir bilgilendirme yapar, ne de sonradan zarar görenlerin üzerinde bir sorumluluk üstlenir.

Karton koli ile kapatılmış rögarlar vardır. Çünkü aşağıdaki iş henüz bitmemiş, belki bir yemek arası verilmiştir. Ya da akşam mesai bitmiş, kalan iş ertesi gün devam edecektir. Bula bula da bir karton parçası bulunduysa, tamam işte; rögar kapağının yerini o tutar.

Aman siz siz olun, yolun ortasında duran kartonların üzerine basmayın, çünkü onlar çoğunlukla (bir süreliğine) rögar kapağı olmayı üstlenmişlerdir. Üstlenmişlerdir ama, belki bir güvercini, hatta bir bebeğin ağırlığını taşıyabilecek karton kutu, senin benim ağırlığımı taşımaz. Cup diye boylarız Alimallah rögar bacasının dibini.

rögar logar lögar

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...