Bukalemunlar neden ve nasıl renk değiştirir? Bu ne anlama gelir?

0 oy
Kategori: pratik bilgiler § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Afrika başta olmak üzere pek çok tropikal kuşak ormanlarında yaşayan Bukalemun, doğal ortamında sıcak iklimleri seven bir sürüngen, bir çeşit kertenkeledir. Seksenin üzerinde türü bulunmaktadır bukalemunların. Her boyda bukalemun bulunmakla birlikte, yetişkinleri ortalama olarak 20-30 cm. boya ulaşmaktadır. Avlanırken bir silaha dönüşen yapışkan (vantuzlu) ve uzun dilleri, bukalemunun boyuna yaklaşan uzunlukta olabilmekte, avını ürkütmeden uzaktan yakalayabilmesine olanak sağlamaktadır.

Neden?

Pek çok hayvanın aksine, renk değişimi yalnızca düşmanlarına karşı geliştirdikleri savunma mekanizması değildir. Bu özelliğe sahip olan bukalemunların genellikle deniz canlılarında ve bitkilerde, kısmen de böceklerde görülen bu özelliklerinin altında, olağan dışı durumlarda renk değiştirmeleri yatmaktadır.

Derilerinin rengini, içinde bulundukları ortamın rengine benzetirler. Kısa zaman aralıklarında birbirine zıt, kontrast renklere bürünebilirler. Bununla birlikte derileri alacalı, çizgili veya bölgesel farklılıklar gösteren renklere de bürünebilirler. Fakat bu renk değişimi bir gizlenme, kamuflaj gerekçesiyle değil, daha çok bulundukları ortamın ısı ve ışık değişimine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Aynı zamanda heyecan, korku, panik, öfke gibi ani gelişen "ruh halleri" de bukalemunun renginin değişmesine neden olmaktadır.

Nasıl?

Sözünü ettiğimiz bu renk değiştirme özelliği, tüm canlılarda bulunan ve vücudun kimyasal fabrikaları denilen hormonlarca yönetilmektedir. Deride bulunan pigmentleri (o canlıya özgü renkleri) etkiler. Dış etkenlerin hormonlarda meydana getirdiği bu etki sonucunda, deride bulunan pigmentlerde renk değişimleri meydana gelir.

Aşağıdaki videolarda hızla renk değiştiren bukalemunları izleyebilir, nasıl renk değiştirdikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz:

Bukalemunun nasıl renk değiştirdiğinin detaylı anlatımı:

HD kalidesinde hızla renk değiştiren Bukalemun:

 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...