"restoran" mı "restorant" mı? (tdk) Nasıl yazılır? Doğru yazılışı hangisidir?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Fransızca "restaurant" sözcüğünün dilimizdeki karşılığı olan restoran, yemek yenilen, ücret karşılığı müşterilerine farklı yemek çeşitleri sunan iş yeri demektir.

Dilimizdeki bir diğer karşılığı lokanta (İtalyanca > locanda) olan restoran sözcüğü sıklıkla restorant biçiminde yanlış yazılmaktadır.

Sözcüğün doğru kullanımına verilebilecek diğer örnekler:

Sessizliği önce bir silah sesi, sonra bir kadının çığlığı bozdu, ardından restoranın ışıkları söndü.

Gemimiz su alıyormuş, kimin umurunda! Restorana toplanmış zenginler bir yandan şampanya içiyor, bir yandan piyanistin şarkılarına eşlik ediyordu.

Öyle konuşmamalıymışım; oğlu büyük işler, büyük yatırımlar peşindeymiş. Dedim ki, "sen onu bunu bırak da anneciğim, şu oğlunun batırdığı koskoca restoran ne oldu, nereye uçtu ondan haber ver" dedim.

Bu restorant Atatürk'ün Ankara'ya gelen dostlarını ağırladığı, akşam sofraları kurulan, sohbet edilen, önemli görüşmeler yapılan, adeta onun misafirhanesi gibiydi.

Sen o işi bana bırak. Akşam işten çıkar çıkmaz bu restorana damlar. Çünkü garson kıza kesiktir bizim oğlan, ama açılamaz bir türlü kıza. Dolanıp durur kız da etrafta. Bizimki içli ve hisli gözlerle, uzaktan uzaktan izler de kızı, utanıp sıkılıp bir sipariş bile veremez. Bu akşam restorana gidip masasına oturacağım, kız yakınlardayken de "bakar mısınız, bizim bu delikanlının size söylemek istediği bir şey var" deyip çekileceğim aradan.

restoran restorant

Ezel Dizisinin Restoran Sahnesinde (Kenan İmirzalıoğlu)

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...