"natürel" mi "naturel" mi? (tdk) Nasıl yazılır? Doğru yazılışı hangisidir?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Günümüz Türkçesindeki karşılığı "doğal" olan natürel sözcüğünün Osmanlı Türkçesinde ve günümüzde de kullanılan karşılığı "tabii"dir ve dilimize Fransızca "naturel"den geçmiştir. Sözcük zaman zaman "naturel" ya da "natural" biçiminde yanlış yazılmaktadır. Fakat doğru yazımı "natürel" olmalıdır.

- Stressiz yaşamaya çalışıyorum. Bu nedenle şehir merkezindeki evimi satıp kırda bir ev yaptım, iki tavuk iki keçi besliyorum, yumurta, süt ve peynirim natürel, reçelimi kendim kaynatıyorum, onun da fazlasını satıp beslediğim hayvanlara organik yem alıyorum, onlar da natürel beslenmiş oluyor böylece, diye düşünüyorum.

-Kendiniz için duyduğunuz kaygıyı anlıyorum, fakat tavukları "nütürel yemle beslemek" pek anlayamadığım bir yenilik? Yani keçi ve tavuklar doğada zaten natürel beslenmiyor mu?

- Evet haklısın, ben de ilk başta öyle düşünüyordum. Fakat satın aldığım yemlerde bulunan katkı ve koruma kimyasallarını, bir de genetiği ile oynanmış hayvan gıdalarının uzun vadede onlara vereceği zararları düşününce, onların da natürel beslenmeye hakkı var diyorum ben. Ayrıca hayvanlar ne ile beslenirlerse aldıkları besinlerle yapıyorlar üretimlerini. Sonuçta sıradan bir yem ile organik yem arasında yüzde 5-10'luk bir fiyat farkı var. Benim büyük çaplı bir hayvancılık yapmadığımı da sanıyorum fark ettiniz. O zaman bana maliyeti yıllık 

 

 naturel natural natürel

Video: Natürel Yılbaşı Makyajı Nasıl Olur?

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...